7 października, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Paolo Veronese, Bitwa pod Lepanto

Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja różańcowa uczyniła nas zwycięzcami”. Taki napis Wenecjanie umieścili w kaplicy ku czci Matki Bożej Różańcowej wzniesionej po bitwie pod Lepanto (7 października 1571r.) Zdaniem części historyków była to najbardziej decydująca bitwa morska od czasu bitwy pod Akcjum (I w. po Chr.), ponieważ w jej wyniku flota chrześcijańska rozbiła morską potęgę Turcji, a tym samym powstrzymała ekspansję imperium ottomańskiego na Europę od strony Morza Śródziemnego.

O tym jak wielkie niebezpieczeństwo zagrażało Kościołowi w Europie niech świadczą fakty. Sto lat wcześniej Turcy zdobyli Konstantynopol, stolicę wschodniego chrześcijaństwa. Następnie zajęli Bałkany, Węgry, zagrozili Wiedniowi, zdobyli Rodos i Cypr. Papież Pius V obok wszelkich możliwych działań nie zaniedbywał także modlitwy. Będąc dominikaninem przywiązywał szczególne znaczenie do modlitwy różańcowej. Dlatego na jego prośbę w całej Europie miliony ludzi pościły i odmawiały Różaniec w intencji zwycięstwa. W dniu bitwy podczas modlitwy miał on wizję. Nagle usłyszał szum wiatru i łoskot żagli. Dzięki widzeniu znalazł się na miejscu bitwy. Zobaczył ogromne floty gotowe do starcia. Nad nimi stała Maryja, która okryła płaszczem wojska chrześcijańskie. Dzięki temu wiatr zmienił kierunek, co zablokowało manewr flocie tureckiej, a sprzyjało chrześcijańskiej.

Jako dziękczynienie Matce Bożej papież Pius V ustanowił dzień 7 października świętem MB Zwycięskiej, „aby – jak pisał – nigdy nie zostało zapomniane wspomnienie wielkiego zwycięstwa uzyskanego od Boga przez zasługi i wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, odniesionego w walce przeciw nieprzyjaciołom wiary katolickiej”. Rok późnej, decyzją papieża Grzegorza XIII, zmieniono nazwę tego dnia liturgicznego na Święto Różańca. W 1885 papież Leon XIII zalecił, aby modlitwa różańcowa była odmawiana w kościołach codziennie przez cały październik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *