Bielanki

Liturgiczna Służba Ołtarza Dziewcząt „Bielanki”

Obecnie w parafii jest 50 bielanek w wieku od 3 do 17 lat.

Bielanki spotykaja się w każdy czwartek o 1715 w sali przy kancelarii.

Zapraszamy chętne dziewczynki!

Kontakt

Liturgiczna Służba Dziewcząt przy parafii św. Kazimierza
ul. Kraszewskiego 23
05-800 Pruszków

Opiekunka: s. Alicja Pełszyńska SJE
Zgromadzenie Sióstr Eucharystek
ul. Zawiszy 3
05-800 Pruszków

tel.: (122) 758-79-08
E-mail: alicja31@wp.pl

Wydarzenia

8 grudnia 2013 miało miejsce uroczyste przyjęcie 12 dziewczynek. W tym dniu nasz ksiądz proboszcz obchodził swoje imieniny, bielanki z białymi różami składały życzenia solenizantowi.

Przez okres adwentu bielanki z rodzicami przygotowywały sianko na stół wigilijny.

8 lutego 2014 roku siostra Alicja i 27 bielanek z rodzicami udali się autokarem do Zakładu dla dzieci niewidomych w Laskach koło Warszawy. Siostra Benita, franciszkanka, w sposób bardzo prosty przedstawiła historię dzieła Lasek. Po smacznej herbacie było spotkanie z niewidomymi dziewczynkami i ich opiekunką siostrą Agatą — franciszkanką. Modliłyśmy na cmentarzu należącym do Zakładu, gdzie spoczywaja wybitni Polacy — artyści, poeci, kapłani i siostry franciszkanki. Cały pobyt był bardzo interesujący i z duchową radością przyjechałyśmy do Pruszkowa.

2 marca 2014, w naszym kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Jego Eminencja ks. kardynał Kazimierz Nycz dokonał konsekracji kościoła. Msza św.miała miejsce o 1200. Uczestniczyły w niej bielanki z siostrą Alicją, liczni parafianie i zaproszeni goście.

Procesja rezurekcyjna 2014:

I przygotowania do niej:

18.05.2014 odbył się w naszym kościele parafialnym montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Dziękujemy ci Ojcze święty”. Udział wzięły bielanki i ich rodzice, śpiewały Violinki, scenariusz i reżyseria s.Alicja.

Obecnych było wielu widzów. Podziękowanie św.Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat i święte życie przeplatane było wierszami, pieśniami i recytacją. Ubogaciliśmy się wszyscy bogactwem słów Papieża i przesłaniem do Narodów świata.

Modlitwa Bielanek

Maryjo, * jesteś naszą Matką, * naszą Patronką,
Pośredniczką i Wspomożycielką.*
Przynosimy Ci dzisiaj nasze uwielbienie i miłość,*
i w Twoje ręce chcemy włożyć nasze wysiłki,*
nasze dobre pragnienia, postanowienia, *
rozczarowania i niepewności. *
Wspieraj nas, * abyśmy były silne w nadziei, *
umiały żyć wiarą * i napełnić się miłością Bożą. *
Uczyń nas prawdziwymi Bielankami, *
czujnymi na głos Boga, *
z radością odpowiadającymi jak Ty : „TAK”.*
Razem z Tobą Maryjo * chcemy wychwalać Boga, *
który żyje i króluje na wieki wieków. * Amen. *

Zasady Bielanek

  1. Kocham Pana Boga i dla Jego chwały pragnę uczestniczyć w procesjach.
  2. 2Służę Chrystusowi Panu w ludziach.
  3. Chcę stale rozwijać w sobie życie Boże.
  4. Pracuję nad swoim charakterem i czuwam nad czystością serca i duszy.
  5. Staram się dobrze poznawać i przeżywać obrzędy liturgiczne.
  6. Kocham swoją Ojczyznę, modlę się za nią i służę rzetelną pracą i nauką.
  7. Jestem dobrą córką, siostrą i koleżanką.
  8. Postępuję tak, aby wszędzie wnosić prawdziwą radość i zgodę.
  9. Staram się być wzorem dla innych.
  10. Naśladuję cichość, pokorę i czystą miłość Maryi Niepokalanej.

Święta patronalne

Św. Kazimierz

Żył w latach 1458-1484, był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Jego wychowawcami byli: wybitny historyk Jan Długosz i św.Jan Kanty. Widząc wielkie uzdolnienia syna i dużą wiedzę, ojciec dość wcześnie zaczął mu powierzać różne zadania państwowe. Wysłał go jako 13-latka na czele 12-tysięcznej armii przeciw Maciejowi Korwinowi na Węgry, aby objął tamtejszą koronę. Ale źle przygotowana wyprawa zakończyła się niepowodzeniem i Kazimierz wkrótce wrócił do Krakowa. Wiele podróżował po kraju z ojcem lub sam, reprezentując króla przy różnych okazjach. Dzięki miłej powierzchowności pozyskiwał ludzi dla swych poglądów i decyzji. Liczne obowiązki państwowe umiał pogodzić z bogatym życiem duchowym, modlitwą, umartwieniami oraz licznymi dziełami miłosierdzia. W 1483r. udał się na Litwę, dokąd wezwał go ojciec. Podczas pobytu w Grodnie, odezwała się dokuczająca mu już wcześniej gruźlica. Zanim król zdążył przybyć do syna, ten skonał 4 marca 1484r. na rękach biskupa krakowskiego Jana Rzeszowskiego. Wiadomość o zgonie umiłowanego królewicza rozeszła się błyskawicznie po całym kraju, wywołując wszędzie powszechną żałobę i smutek. Katedra wileńska, w której złożono ciało Kazimierza, stała się miejscem pielgrzymek i głównym ośrodkiem jego kultu. Zatwierdził go w 1521r. papież Leon X, a Klemens VIII na prośbę Zygmunta III Wazy wydał w 1602r jeszcze jedną bullę kanonizacyjną, gdyż pierwsza zaginęła. Papież Pius XII ogłosił św. Kazimierza patronem młodzieży litewskiej (11950r.)

Błogosławiona Karolina Kózkówna

Urodziła się 2 sierpnia 1898r. we wsi Wał-Ruda pod Tarnowem , w pobożnej rodzinie rolniczej. Była czwartym z kolei z 11 dzieci. Karolina wyróżniała się religijnym zaangażowaniem. Pielgrzymowała do lokalnych sanktuariów maryjnych w Tuchowie i Odporyszowie. Należała do stowarzyszeń religijnych. Pięknie się modliła. Starała się pilnie poznawać prawdy wiary i przekazywać je młodszemu rodzeństwu oraz innym dzieciom. Zachęcał ją do tego proboszcz z parafii Zabawa, który był przewodnikiem duchowym dorastającej Karoliny. Otrzymała ona bardzo skromne wykształcenie w miejscowej szkole podstawowej, która ukończyła w 1911r. Rodzinne strony Karoliny leżały na terenie zaboru austriackiego. Podczas I wojny światowej znalazły się na terenie atakowanym przez wojska rosyjskie. 18 listopada 1914r.jeden z rosyjskich żołnierzy przemocą uprowadził dziewczynę do lasu. Tam usiłował ją zgwałcić, ale Karolina stawiła zacięty opór w obronie swej czystości. Wobec tego żołnierz zamordował ją i zmasakrowane zwłoki pozostawił na miejscu zbrodni. Odnalezione ciało Karoliny pochowano w parafialnym kościele w Zabawie. Papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski, ogłosił Karolinę błogosławioną dnia 10 czerwca 1987r. w Tarnowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *