1 maja, Wspomnienie świętego Józefa Rzemieślnika

Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika ustanowił 1 maja 1955 papież Pius XII, w ten sposób nadał religijny charakter świeckiemu świętu pracy obchodzonemu na całym świecie od 1892.

Tego dnia Kościół akcentuje szczególną godność i znaczenie pracy, ponieważ rozumie i szanuje jej rolę w duchowym rozwoju człowieka. Praca wyzwala z człowieka najpełniej jego uzdolnienia, energię i inicjatywę. Jest szkołą wielu cnót osobistych i społecznych, takich jak wytrzymałość, solidarność, cierpliwość, męstwo, odwaga i ład, współpraca oraz współzawodnictwo.

Jako wzór i patrona na ten dzień Kościół stawia przed nami świętego Józefa, męża Maryi i opiekuna Pana Jezusa, który całe swoje życie spędził jako rękodzielnik i wyrobnik w ciężkiej pracy. Praca stała się dla niego źródłem uświęcenia, ponieważ wykonywał ją rzetelnie i traktował jako zleconą sobie od Boga misję na ziemi.

Także dla nas praca powinna być czymś co nas uświęca i pozwala nam na gromadzenie zasług dla nieba. Pamiętajmy, że Kościół wyniósł na ołtarze nie tylko wielu książąt, biskupów, papieży i zakonników, ale także zapobiegliwych ojców, dzielne matki, rzemieślników, żołnierzy i rolników.

Ogłoszenia — III Niedziela Wielkanocy — 30.04.2017

 1. Katecheza dla dorosłych, którą jak zwykle poprowadzi ks. Przemysław dzisiaj (w niedzielę) o 19:00 w dolnym kościele.

 2. W poniedziałek rozpoczynają się Nabożeństwa majowe. W naszym kościele będą odprawiane w dni powszednie po Mszy św. wieczornej, czyli ok. 18:30. W środę 3 maja nabożeństwo majowe będzie o 17:00.

 3. Powiatowe obchody Dnia Flagi rozpoczną się we wtorek o 15:00 obok budynku Starostwa Powiatowego w Pruszkowie (ul. Drzymały 30). Następnie o 16:00 rozpocznie się Powiatowy Bieg Flagi 2017.

 4. We wtorek kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 5. W środę przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki Polski. Msze św. będą odprawiane jak w niedzielę. Tego dnia obchodzimy również 226. Rocznicę ustanowienia Konstytucji 3-go Maja, której tekst rozpoczyna się od słów „W Imię Trójcy Przenajświętszej”. Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem m.in. Władz Miasta i Powiatu oraz pocztów sztandarowych zostanie odprawiona o 18:00. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości.

 6. W czwartek przypada Pierwszy Czwartek Miesiąca. Msza św. o Jezusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie oraz modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii o 18:00.

 7. Zapraszamy na „Godzinę Uwielbienia” w czwartek o 20:00.

 8. W piątek przypada Pierwszy Piątek Miesiąca. Msza św. o Najświętszym Sercu Jezusa o 8:00 i 18:00. Spowiedź podczas wszystkich Mszy św. i od 16:30. Msza św. z udziałem dzieci o 17:00.

 9. Tradycyjnie w Pierwszy Piątek Miesiąca kapłani odwiedzą chorych w ich mieszkaniach z posługą sakramentalną od 9:00 do 13:00. Można jeszcze zgłaszać chorych w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie do czwartku włącznie.

 10. W sobotę przypada Pierwsza Sobota Miesiąca. Msza św. o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o 8:00.

 11. W tym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia:

  • w poniedziałek – Wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika;
  • we wtorek – Wspomnienie św. Atanazego, Biskupa i Doktora Kościoła;
  • w czwartek – Wspomnienie św. Floriana, Męczennika;
  • w sobotę – Święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba Młodszego.
 12. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i do Życia Konsekrowanego. W związku z tym będziemy chcieli wesprzeć modlitwą nasze Seminarium Duchowne w Warszawie. Ofiary złożone tego dnia na tacę zostaną przeznaczone na wsparcie funkcjonowania Seminarium Duchownego.

 13. W następną niedzielę przypada Pierwsza Niedziela Miesiąca. Nabożeństwo z Adoracją Najświętszego Sakramentu połączone z Nabożeństwem majowym o 17:00.

 14. Prezydent Miasta i nasza Parafia zapraszają na koncert organowy „Imperium czystych dusz” w wykonaniu Władysława Komendarka, który odbędzie się w ramach XIII Wiosennych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Pruszkowie. Zapraszamy w następną niedzielę o 19:00. Wstęp wolny.

 15. W sobotę 13. maja przypada 100. rocznica objawień fatimskich. Po Mszy św. o 18:00 z naszego kościoła wyruszy procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, która przejdzie ulicami wokół naszego kościoła. Kolejne procesje wokół kościoła z figurą Matki Bożej będą się odbywać 13. dnia miesiąca po Mszy św. o 18:00.

 16. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże.

29 kwietnia, Święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i Doktora Kościoła, Patronki Europy

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347r. w Sienie (Włochy).

Już jako kilkuletnia dziewczynka była przeniknięta duchem pobożności – w wieku 7 lat złożyła Bogu w ofierze swoje dziewictwo, a w wieku lat 12 wbrew woli rodziców obcięła sobie włosy i zaczęła prowadzić życie pokutne.

Mając 16 lat wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) w Sienie i prowadziła tam surowe życie, które wypełniała modlitwa, pokuta i posługiwanie trędowatym. W wieku 20 lat była już mistyczką, a pod koniec karnawału 1367r. została mistycznie zaślubiona Chrystusowi.

Odtąd Katarzyna zaczęła przemawiać i pisać listy w imieniu Chrystusa do najznakomitszych osób ówczesnej Europy, zarówno duchownych, jak i świeckich. Ponieważ uznano to za rzecz niespotykaną, wezwano ją przed trybunał inkwizycji do Florencji. Sąd inkwizycyjny nie dopatrzył się żadnej herezji ani błędu, zarówno w jej wypowiedziach, jak i w jej pismach.

1 kwietnia 1375r. otrzymała od Chrystusa stygmaty. Umarła z wyczerpania 29 kwietnia 1380r. w Rzymie w wieku 33 lat.

Jej kult rozpoczął się zaraz po jej śmierci. 26 czerwca 1461r. Pius II uroczyście ją kanonizował. W 1866 ogłoszono ją patronką Rzymu, w 1939 patronką Italii, a w 1970 doktorem Kościoła. Papież Jan Paweł II ogłosił ją w 1999r. patronką Europy.

28 kwietnia, Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski

Wojciech urodził się ok. 956r. w Libicach (Czechy). Był szóstym synem Sławnika, spokrewnionego z dynastią saską, panującą wówczas w Niemczech. Według podań wyróżniał się pobożnością i szczodrobliwością.

W 972r. mając 16 lat został oddany pod opiekę biskupa Magdeburga św. Adalberta, który wiódł ascetyczny tryb życia, co wywarło duże wrażenie na Wojciechu. Po śmierci opiekuna Wojciech wrócił do Czech, gdzie w 982r. został wybrany na biskupa Pragi. Pełniąc swoją posługę opiekował się ubogimi, odwiedzał więzienia oraz targi niewolników.

Jako biskup był uzależniony od kaprysu możnych i władcy, miał też kłopoty z duchownymi, którzy łamali zasady swego stanu. Ponieważ jego napomnienia okazały się daremne, a złe obyczaje dalej się szerzyły, po pięciu latach rządów (983-988) postanowił opuścić swą stolicę. Udał się do Rzymu, gdzie papież nie zgodził się zwolnić go z obowiązków biskupich, ale pozwolił mu na pewien czas się od nich oddalić.

W 989r. Wojciech wraz z bratem Radzimem wstąpił do zakonu benedyktynów w Rzymie. Przebywał tam do 992r., gdy papież nakazał mu opuścić klasztor i wrócić do Pragi. Po powrocie do Czech założył nowy klasztor benedyktyński w Brzewnowie pod Pragą, zabrał się do budowy nowych kościołów oraz uzyskał książęcą zgodę na wprowadzenie dziesięciny, aby Kościołowi w Czechach zapewnić stałe dochody. Wysłał także misjonarzy na Węgry. Mimo tych sukcesów po niecałych trzech latach musiał uciekać z Pragi, gdyż wszedł w konflikt z możnym rodem Werszowców.

W maju 996r. synod w Rzymie nakazał Wojciechowi pod groźbą klątwy powrót do swojej stolicy. Ponieważ Czesi nie zgodzili się go przyjąć, późną jesienią 996 Wojciech udał się do Polski z postanowieniem oddania się pracy misyjnej wśród pogan. Wczesną wiosną 997r. wraz z bratem Radzimem wyruszył do Prus. Po drodze miał ufundować opactwa benedyktyńskie w Międzyrzeczu, Trzemesznie i w Łęczycy (Tum).

Dotarłszy na miejsce zorientował się, że Prusowie nie chcą nawrócenia, dlatego postanowił zakończyć misję i wrócić do Polski. W drodze powrotnej, 23 kwietnia 997r., o świcie, tuż po odprawionej Mszy św. zbrojony tłum Prusów otoczył misjonarzy i zabił Wojciecha.

Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i sprowadził je najpierw do Trzemeszna, a potem uroczyście do Gniezna. Cesarz Otto III na wiadomość o męczeńskiej śmierci przyjaciela natychmiast poprosił papieża o jego kanonizację. Sylwester II jeszcze przed 999r. uroczyście ogłosił Wojciecha świętym. Wtedy także zapadła decyzja o utworzeniu w Polsce nowej, niezależnej metropolii w Gnieźnie, której patronem został ogłoszony św. Wojciech.

Ogłoszenia — Niedziela Miłosierdzia — 23.04.2017

 1. Obchodzimy dzisiaj (w niedzielę) Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Koronka do Miłosierdzia Bożego i uroczysta Msza św. o 15:00.

 2. 15 marca b.r. minęło 6 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii. W odpowiedzi na wielokrotne wezwania Ojca Świętego Franciszka na prośbę Episkopatu Polski dzisiaj we wszystkich parafiach w Polsce po Mszach św. odbędzie się zbiórka do puszek jako wyraz solidarności z narodem syryjskim, przede wszystkim ze zrujnowanym Aleppo. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

 3. Spotkanie wielkanocne Członków i Wolontariuszy Caritas w poniedziałek o 16:00 w sali na plebanii.

 4. Rozpoczynamy przygotowanie do Bierzmowania osób dorosłych, które z różnych powodów nie mogły wcześniej przyjąć tego sakramentu. Zapraszamy na pierwsze spotkanie we wtorek o 20:00 w sali przy kancelarii.

 5. W czwartek planowaliśmy przyjąć grupę Polaków z Litwy. Jednak z przyczyn proceduralnych jesteśmy zmuszeni przesunąć Ich wizytę na przełom maja i czerwca, prawdopodobnie od 1 do 4 czerwca.

 6. Zapraszamy na „Godzinę Uwielbienia” w czwartek o 20:00.

 7. Kontener na makulaturę na wsparcie Misji zostanie podstawiony w piątek, a zabrany w poniedziałek rano.

 8. Spotkanie Wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w piątek o 19:00 w dolnym kościele.

 9. W tym tygodniu przypadają następujące święta i wspomnienia:

  • w poniedziałek – Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski;
  • we wtorek – Święto św. Marka, Ewangelisty;
  • w sobotę – Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy.
 10. Zapraszamy na Katechezę dla dorosłych, którą jak zwykle poprowadzi ks. Przemysław w następną niedzielę o 19:00 w dolnym kościele.

 11. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże.

23 kwietnia, Niedziela Miłosierdzia Bożego

Niedziela Miłosierdzia Bożego jest obchodzona w II Niedzielę Okresu Wielkanocnego i kończy okres oktawy Świąt Wielkiej Nocy. Dawniej nazywano ją Niedzielą Białą bądź Niedzielą Przewodnią.

Święto to zostało ustanowione z polecenia Pana Jezusa, które przekazała apostołka Bożego Miłosierdzia święta siostra Faustyna Kowalska. Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

W wielu objawieniach Pan Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywiązania do najmniejszego grzechu), w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego. Jest to łaska większa od odpustu zupełnego. Przygotowaniem do tego święta ma być nowenna polegająca na odmawianiu przez 9 dni, poczynając od Wielkiego Piątku, Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Święto to w 1985 roku wpisał do kalendarza liturgicznego archidiecezji krakowskiej jej ordynariusz ks. kard. Franciszek Macharski. Potem podobnie uczynili niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. W 1995 na prośbę Episkopatu Polski święty Jan Paweł II wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. 30 kwietnia 2000, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej, Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

16 – 23 kwietnia, Oktawa Wielkiej Nocy

Niedziela Wielkanocna otwiera okres pięćdziesięciu dni, który pierwotnie nazywano Pięćdziesiątnicą, a dziś jest znany jako Okres Wielkanocny.

Pierwsze osiem dni tego okresu tworzy oktawę Wielkiej Nocy. Oktawa, czyli osiem dni oznacza, że radość świętowania została przedłużona na ten czas. Zwyczaj ten jest bardzo dawny i ma na celu podkreślenie rangi i ważności uroczystości, która poprzedza oktawę. Obecnie w kalendarzu liturgicznym zachowały się: oktawa Bożego Narodzenia, oktawa Wielkiej Nocy i oktawa Bożego Ciała.

Nie znamy dokładnej daty powstania oktawy Paschy. Wspomina o niej w IV w. Asteriusz Sofista z Kapadocji. Przypuszcza się jednak, że obchodzono ją znacznie wcześniej, ponieważ Asteriusz nie wprowadza żadnych innowacji, ale raczej opiera się na istniejącej tradycji.

Okres oktawy miał szczególne znaczenie dla neokatechumenów, którzy w Wigilię Paschalną przyjęli chrzest (i pozostałe sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: bierzmowanie i Eucharystię) i w ten sposób stali się pełnoprawnymi członkami gminy chrześcijańskiej. Tego dnia otrzymali oni białe szaty jako symbol niewinności, wynikającej z przyjęcia chrztu. Przez kolejne siedem dni przychodzili w nich codziennie do kościoła, by uczestniczyć w Najświętszej Eucharystii. Podczas Mszy wygłaszano specjalnie dla nich przygotowane katechezy, w których wyjaśniano nowo ochrzczonym znaczenie znaków i symboli otrzymanych sakramentów. W taki sposób wprowadzano ich w najgłębsze tajemnice wiary chrześcijańskiej.

Tak było aż do soboty, w którą składali białe szaty i oddawali je szafarzowi, by mogły służyć także innym. Następnego dnia, w Niedzielę Przewodnią, czyli pierwszą po Wielkanocy, nowo ochrzczeni w Rzymie, ubrani w swoje zwykłe świąteczne odzienie w uroczystej procesji udawali się do kościoła św. Pankracego, by uczestniczyć we Mszy świętej. Z racji koloru szat, jaki nosili nowo ochrzczeni okres oktawy nazywany był także Białym Tygodniem, a niedziela kończąca oktawę – Białą Niedzielą.

Obecnie, gdy sakrament chrztu jest udzielany przez cały rok, oktawa Wielkiej Nocy pozornie straciła na znaczeniu. Jednak pod względem liturgicznym jest ona bardzo ważna.

Wszystkie dni oktawy posiadają taką samą rangę jak Niedziela Zmartwychwstania, a okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedno święto, jako dzień najradośniejszy. Wszystkie dni oktawy Wielkanocy traktowane są jako uroczystości, co oznacza, że nie przyjmują one niejako dodatkowych świąt czy wspomnień, jak to jest w przypadku oktawy Bożego Narodzenia. Dlatego też w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post w piątek (tzn. 10.04.2015).

Teksty liturgiczne i biblijne wszystkich dni oktawy nawiązują bezpośrednio do wydarzenia zmartwychwstania Jezusa i jego konsekwencji dla nas. Znajdujemy także wyraźne odniesienie do sakramentu chrztu i tego, co staje się udziałem każdego ochrzczonego.

Ogłoszenia — Triduum Paschalne i Niedziela Wielkanocna — 13-16.04.2017

 1. Trwa Wielki Tydzień, a w nim Triduum Paschalne, najważniejsze dni w roku.

 2. W Wielki Czwartek zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej o 19:00. Jest to święto ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Rano Mszy świętych nie będzie. Kapłani uczestniczą we Mszy św. w katedrze ze swoim biskupem i odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.

 3. W Wielki Czwartek przypada 6. rocznica śmierci ks. Infułata Jana Górnego, wieloletniego proboszcza naszej parafii. Msza św. w Jego intencji zostanie odprawiona na Mszy Wieczerzy Pańskiej o 19:00.

 4. W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej będzie o 19:00. W Wielki Piątek ani w Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje Mszy św. ze względu na śmierć Pana Jezusa i złożenie do grobu.

  W Wielki Piątek osoby od 18-go do 60-go roku życia obowiązuje post ilościowy, tzw. ścisły. Można spożyć jeden bezmięsny posiłek do syta. Pozostałe osoby obowiązuje post zwykły, czyli zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby chore post nie obowiązuje. Ofiary złożone na tacę w Wielki Piątek przeznaczone są na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

  Po zakończeniu Liturgii Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pana Jezusa do 24:00. Droga Krzyżowa wewnątrz kościoła o 22:00, trzy części Gorzkich Żali o 23:00. Zakończenie o 24:00.

 5. Liturgia Wigilii Paschalnej, która jak mówi św. Augustyn jest „Matką wszystkich wigilii” będzie odprawiona w sobotę po zachodzie słońca o 20:00.

  Tą Liturgią rozpoczynamy Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec, ponieważ będziemy uroczyście odnawiać swoje przyrzeczenia chrzcielne. Jeśli ktoś nie ma świecy, będzie mógł ją otrzymać przed liturgią przy wejściu do kościoła.

 6. W Wielką Sobotę przez cały dzień zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w grobie.

  Święcenie pokarmów odbywać się będzie od 9:00 do 17:00. Ministranci i Bielanki przygotowali wodę święconą w buteleczkach, którą będzie można zabrać do domu i używać do poświęceń przy różnych okazjach.

  Zgodnie z tradycją Kościoła także w tym dniu możemy zachować tzw. post paschalny na tych samych zasadach co w Wielki Piątek.

 7. Wszystkie Bielanki, kandydatki i dziewczynki, które chcą sypać kwiaty Panu Jezusowi zapraszamy na próbę w Wielką Sobotę o 10:00 w sali przy kancelarii (Adoracja Najświętszego Sakramentu o 10:00, a następnie próba o 10:30). W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zbiórka przed rezurekcją o 5:45 w kaplicy św. Antoniego.

 8. Odprawa wszystkich ministrantów i lektorów do liturgii wieczornych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę o 10:00 w kościele. Obecność obowiązkowa. Natomiast wieczorem zebranie ministrantów w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o 18:30, w Wielką Sobotę o 19:30, a w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przed rezurekcją o 5:30.

 9. W Wielkim Tygodniu jest jeszcze możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty: w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i w Wielką Środę spowiadać będziemy podczas wszystkich Mszy świętych, dodatkowo w Wielką Środę będziemy spowiadać wieczorem do 22:00. W Wielki Czwartek i Piątek od 17:00 do 18:45, w Wielką Sobotę od 9:00 do 17:00. Prosimy jednak nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni przed Świętami, zwłaszcza na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Dajmy szansę tym, którzy naprawdę nie mogli przyjść wcześniej.

 10. W związku z tym, że w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie ma Mszy świętych, w te dni zapraszamy na wspólną modlitwę psalmami tzw. „Ciemną Jutrznię” o 8:00 do kościoła.

 11. W przyszłą niedzielę Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa – Wielkanoc. O 6:00 wyruszymy z procesją rezurekcyjną wokół kościoła idąc trzykrotnie na pamiątkę powstania z martwych Pana Jezusa trzeciego dnia, a następnie będziemy uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej. W tym dniu nie będzie Mszy o 7:30, pozostałe Msze święte odprawiane będą według porządku niedzielnego. Po rezurekcyjnej Mszy wracamy do naszych domów, żeby spożyć śniadanie wielkanocne i radować się z najważniejszej prawdy naszej wiary.

 12. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w niedziele. Przedłużamy radość Zmartwychwstania Pana Jezusa do 8 dni Oktawy Wielkanocnej. Liturgicznie każdy dzień traktowany jest jak Niedziela Zmartwychwstania. W piątek w Oktawie (21.04.2017) post nie obowiązuje.

 13. Tradycyjnie w II Dzień Świąt Wielkanocnych wspieramy uczelnie katolickie tak ważne i potrzebne w naszej Ojczyźnie. W związku z tym obędzie się zbiórka na tacę na wsparcie m.in. Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i KULu.

 14. W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę kancelaria będzie nieczynna.

 15. Grób Pański będzie przygotowany w kaplicy Serca Jezusowego. Stąd można składać ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego do skarbony przy kaplicy Serca Jezusowego.

 16. Dziękujemy za ufundowanie paczek na święta. Zostało rozdanych ok. siedmiuset paczek dla ubogich rodzin i ok. stu dwudziestu paczek dla dzieci. Dziękujemy fundatorom, S. Jadwidze i zespołowi Caritas za przygotowanie paczek dla ubogich oraz kandydatom do bierzmowania, młodzieży oazowej i Wolontariuszom ŚDM za wydanie paczek dla dzieci. Bóg zapłać.

 17. Spotkanie wielkanocne dla Rodzin ŚDM w środę o 19:00 w dolnym kościele.

 18. W następną niedzielę obchodzimy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Koronka do Miłosierdzia Bożego i uroczysta Msza św. o 15:00.

 19. Rozpoczynamy przygotowanie do Bierzmowania osób dorosłych, które z różnych powodów nie mogły wcześniej przyjąć tego sakramentu. Zapraszamy we wtorek 25. kwietnia o 20:00 w sali przy kancelarii.

 20. Ponawiamy naszą prośbę o przyjęcie Polaków z Litwy wraz z miejscowym polskim księdzem w okresie od 27 do 30 kwietnia.

  Nasi Rodacy, którzy nie ze swojej winy, po Drugiej Wojnie Światowej znaleźli się poza wschodnią granicą, zamierzają odwiedzić naszą Pruszkowską społeczność, zwiedzić Warszawę i pielgrzymować na Jasną Górę. W związku z tym zwracamy się z serdeczną prośbą o zgłoszenie się jeszcze kilkunastu rodzin, które zechciałyby przyjąć w gościnę po 2 osoby. Prosimy o zapewnienie gościom 3 noclegów (ostatni z soboty na niedzielę) oraz posiłków (4 śniadania, 3 kolacje i 1 obiad).

  Osoby chcące udzielić gościny pielgrzymom z Litwy prosimy o zgłoszenie się w zakrystii.

 21. Życzenia świąteczne:

  Kochani,

  Duszpasterze parafii św. Kazimierza wraz z Ks. Prałatem Józefem składają życzenia pogodnych, pełnych pokoju i radości Świąt Wielkanocnych.

  Życzymy także, by Zmartwychwstały obdarowywał wszystkich wszelkimi dobrami w życiu osobistym i rodzinnym, abyśmy mogli osiągnąć prawdziwe szczęście. Szczęść Boże.

Ogłoszenia — Niedziela Palmowa Męki Pańskiej — 09.04.2017

 1. Składamy serdeczne podziękowanie za liczny udział parafian i gości w parafialnej Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta. Dziękujemy m.in. wszystkim zespołom, które niosły Krzyż, Władzom samorządowym Starostwa i Miasta, Służbom porządkowym: Policji i Straży Miejskiej. Dzięki temu mogliśmy bezpiecznie i w skupieniu przeżywać Drogę Krzyżową.

 2. Dzisiaj (w niedzielę) przypada Niedziela Palmowa. Przynosimy do kościoła palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie dokona się Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie. Młodzież rozprowadza palmy przed kościołem. Dochód z palm zostanie przekazany Caritas na wsparcie rodzin syryjskich i libańskich, które cierpią z powodu wojny.

 3. Nabożeństwo Gorzkich Żali dzisiaj (w niedzielę) o 17:00. Za udział w Gorzkich Żalach można zyskać we wszystkich kościołach w Polsce odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 4. Dzisiaj nie będzie Katechezy dla dorosłych. Na następną katechezę którą jak zwykle poprowadzi ks. Przemysław zapraszamy w niedzielę 30 kwietnia o 19:00 w dolnym kościele.

 5. Najbliższy tydzień to Wielki Tydzień, a w nim Triduum Paschalne, najważniejsze dni w roku.

 6. W Wielki Czwartek zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej o 19:00. Jest to święto ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Rano Mszy świętych nie będzie. Kapłani uczestniczą we Mszy św. w katedrze ze swoim biskupem i odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.

 7. W Wielki Czwartek przypada 6. rocznica śmierci ks. Infułata Jana Górnego, wieloletniego proboszcza naszej parafii. Msza św. w Jego intencji zostanie odprawiona na Mszy Wieczerzy Pańskiej o 19:00.

 8. W Wielki Piątek, Liturgia Męki Pańskiej będzie o 19:00. W Wielki Piątek ani w Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje Mszy św. ze względu na śmierć Pana Jezusa i złożenie do grobu.

  W Wielki Piątek osoby od 18-go do 60-go roku życia obowiązuje post ilościowy, tzw. ścisły. Można spożyć jeden bezmięsny posiłek do syta. Pozostałe osoby obowiązuje post zwykły, czyli zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osób chorych post nie obowiązuje.

  Ofiary złożone na tacę w Wielki Piątek przeznaczone są na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

  Po zakończeniu Liturgii Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pana Jezusa do 24:00. Droga Krzyżowa wewnątrz kościoła o 22:00, trzy części Gorzkich Żali o 23:00. Zakończenie o 24:00.

 9. Liturgia Wigilii Paschalnej, która jak mówi św. Augustyn jest „Matką wszystkich wigilii” będzie odprawiona w sobotę po zachodzie słońca o 20:00. Tą Liturgią rozpoczynamy Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

  Prosimy o przyniesienie ze sobą świec, ponieważ będziemy uroczyście odnawiać swoje przyrzeczenia chrzcielne. Jeśli ktoś nie ma świecy, będzie mógł ją otrzymać przed liturgią przy wejściu do kościoła.

 10. W Wielką Sobotę przez cały dzień zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w grobie.

  Święcenie pokarmów odbywać się będzie od 9:00 do 17:00. Ministranci i Bielanki przygotowali wodę święconą w buteleczkach, którą będzie można zabrać do domu i używać do poświęceń przy różnych okazjach.

  Zgodnie z tradycją Kościoła także w tym dniu możemy zachować tzw. post paschalny na tych samych zasadach co w Wielki Piątek.

 11. Paczki Świąteczne dla dzieci na Święta Wielkanocne będą wydawane w poniedziałek i wtorek w godz. od 18:00 do 20:00 w Domu Katechetycznym (ul. Kościelna 5).

 12. Wszystkie Bielanki, kandydatki i dziewczynki, które chcą sypać kwiaty Panu Jezusowi zapraszamy na próbę w środę o 17:00 w sali przy kancelarii oraz w Wielką Sobotę o 10:00 w sali przy kancelarii (Adoracja Najświętszego Sakramentu o 10:00, próba o 10:30).

 13. Odprawa wszystkich ministrantów i lektorów do liturgii wieczornych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę o 10:00 w kościele. Obecność obowiązkowa.

 14. W Wielkim Tygodniu jest jeszcze możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty: w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i w Wielką Środę spowiadać będziemy podczas wszystkich Mszy świętych, dodatkowo w Wielką Środę będziemy spowiadać wieczorem do 22:00. W Wielki Czwartek i Piątek od 17:00 do 18:45, w Wielką Sobotę od 9:00 do 17:00.

  Prosimy jednak nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni przed Świętami, zwłaszcza na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Dajmy szansę tym, którzy naprawdę nie mogli przyjść wcześniej.

 15. W związku z tym, że w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie ma Mszy świętych, w te dni zapraszamy na wspólną modlitwę psalmami tzw. „Ciemną Jutrznię” o 8:00 do kościoła.

 16. W przyszłą niedzielę Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa – Wielkanoc.

  O 6:00 wyruszymy z procesją rezurekcyjną wokół kościoła idąc trzykrotnie na pamiątkę powstania z martwych Pana Jezusa trzeciego dnia, a następnie będziemy uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej.

  W tym dniu nie będzie Mszy o 7:30, pozostałe Msze święte odprawiane będą według porządku niedzielnego.

  Po rezurekcyjnej Mszy wracamy do naszych domów, żeby spożyć śniadanie wielkanocne i radować się z najważniejszej prawdy naszej wiary.

 17. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w niedziele.

  Tradycyjnie tego dnia ofiary zebrane na tacę są przeznaczone na wsparcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

  Przedłużamy radość Zmartwychwstania Pana Jezusa do 8 dni Oktawy Wielkanocnej. Liturgicznie każdy dzień traktowany jest jak Niedziela Zmartwychwstania. W piątek w Oktawie (21.04.2017) post nie obowiązuje.

 18. W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę kancelaria będzie nieczynna.

 19. Grób Pański będzie przygotowany w kaplicy Serca Jezusowego. Można składać ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego do skarbony przy kaplicy Serca Jezusowego.

 20. Ponawiamy naszą prośbę o przyjęcie Polaków z Litwy wraz z miejscowym polskim księdzem w okresie od 27 do 30 kwietnia.

  Nasi Rodacy, którzy nie ze swojej winy, po Drugiej Wojnie Światowej znaleźli się poza wschodnią granicą, zamierzają odwiedzić naszą pruszkowską społeczność, zwiedzić Warszawę i pielgrzymować na Jasną Górę.

  W związku z tym zwracamy się z serdeczną prośbą o zgłoszenie się jeszcze 19 rodzin, które zechciałyby przyjąć w gościnę po 2 osoby. Prosimy o zapewnienie gościom 3 noclegów (ostatni z soboty na niedzielę) oraz posiłków (4 śniadania, 3 kolacje i 1 obiad).

  Osoby chcące udzielić gościny pielgrzymom z Litwy prosimy o zgłoszenie się w zakrystii.

 21. Życzymy głębokich przeżyć w Wielkim Tygodniu. Szczęść Boże.

Triduum Paschalne 2017 — plan

Nabożeństwa będą się odbywać w tych samych godzinach, co w zeszłym roku.

Wielki Czwartek, 13 kwietnia

Msza Wieczerzy Pańskiej o 1900.

Rano nie będzie Mszy Świętych — kapłani uczestniczą we Mszy w katedrze z biskupem.

Spowiedź od 1700 do 1845.

Więcej o tym dniu →

Wielki Piątek, 14 kwietnia

Liturgia Męki Pańskiej o o 1900, po jej zakończeniu Adoracja Jezusa w grobie do północy. Droga Krzyżowa o 2200, Gorzkie Żale o 2300.

W tym dniu obowiązuje post ścisły (jeden bezmięsny posiłek do sytości oraz dwa lekkie, obowiązuje osoby od 18 do 60 lat) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Chorych post nie obowiązuje.

W wielki Piątek i Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy Świętej.

Spowiedź od 1700 do 1845.

Więcej o tym dniu →

Wielka Sobota, 15 kwietnia

Przez cały dzień adoracja Pana Jezusa w grobie.

Święcenie pokarmów od 900 do 1700.

Spowiedź również od 900 do 1700. Jest to ważniejszy element przygotowania do Wielkiej Nocy, niż poświęcenie koszyczka, aczkolwiek zachęcamy do skorzystania z tego sakramentu wcześniej, niż w ostatniej chwili przed świętami.

Więcej o tym dniu →

Wigilia Paschalna

W sobotę o 2000. Jest to już Msza niedzielna, najbardziej uroczysta.

Prosimy o zabranie świec, jeśli ktoś nie ma, będzie mógł otrzymać świeczkę przed wejściem do kościoła.

Rezurekcja

O 600 w Niedzielę Zmartwychwstania (16 kwietnia) procesja rezurekcyjna, a następnie uroczysta Msza.

W tym dniu nie będzie Mszy o 730, pozostałe według standardowego porządku niedzielnego.

Więcej o Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego →

Kancelaria

W te dni (od czwartku do niedzieli) kancelaria będzie nieczynna.

16 kwietnia, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Niewiasty u pustego grobu — obraz.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest dniem wielkiej radości. To najważniejsza uroczystość w całym roku.

Rano przed pierwszą Mszą św. (lub po Wigilii Paschalnej) odprawia się procesję rezurekcyjną. Ma ona na celu uroczyste ogłoszenie zmartwychwstania Chrystusa i wezwanie całego stworzenia do udziału w Jego triumfie, dlatego krzyż procesyjny jest tego dnia przyozdobiony czerwoną stułą, a na początku procesji niesie się figurę Zmartwychwstałego.

Jeśli to możliwe, procesja wychodzi na zewnątrz i okrąża kościół raz lub trzy razy. Po powrocie procesji do głównego ołtarza, krzyż i figurę ustawia się obok ołtarza. Następnie śpiewa się hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”, po czym kapłan błogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem i chowa Go do tabernakulum. Potem rozpoczyna się bardzo uroczysta Msza święta.

Tego dnia po odmówieniu I nieszporów kończy się okres Triduum Paschalnego.

14 kwietnia, Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę i śmierć Pana Jezusa.

Z tego powodu tego dnia (jedyny raz w roku) nie sprawuje się Mszy Świętej – podczas Komunii spożywamy Hostie konsekrowane poprzedniego dnia. Zamiast tego wierni spotykają się wieczorem na Liturgii Męki Pańskiej, która składa się z następujących części:

 1. Liturgia Słowa, której głównym punktem jest uroczyście odczytany opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Jana, naocznego świadka tamtych wydarzeń.
 2. Modlitwa powszechna złożona z dwunastu różnych intencji, w których wspomina się wszystkich, których obmyła zbawcza Krew Chrystusa.
 3. Adoracja Krzyża, która stanowi tego dnia najważniejszy moment w liturgii.
 4. Liturgia Eucharystyczna.

Po zakończeniu całej liturgii przenosi się eucharystyczne Ciało Chrystusa w monstrancji przykrytej białym przezroczystym welonem do tzw. Grobu Pańskiego. Aby podkreślić żałobny charakter tego dnia, ołtarze są obnażone, a puste tabernakulum jest otwarte.

13 kwietnia, Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek przed południem kapłani spotykają się ze swoim biskupem w katedrze, aby odprawić tzw. Mszę Krzyżma. Podczas niej biskup konsekruje krzyżmo (olej używany przy udzielaniu sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa oraz służący do namaszczania ołtarza i ścian kościoła) i błogosławi olej chorych oraz olej katechumenów.

Wieczorem wierni spotykają się, aby uczestniczyć we Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Liturgia tego dnia podkreśla dwa wydarzenia: Ostatnią Wieczerzę i aresztowanie Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym (Getsemani).

Obraz modlitwy w Ogrodzie Oliwnym.
Liturgia Słowa prowadzi nas do Wieczernika, gdzie Jezus wraz z Apostołami spożywa Paschę na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu i ofiary z baranka, którego krew ocaliła ich pierworodnych od śmierci. W trakcie wieczerzy Chrystus ustanawia sakrament Eucharystii i sprawuje przy udziale uczniów pierwszą Mszę świętą, dlatego w Wielki Czwartek Msza św. jest koncelebrowana przez wszystkich miejscowych kapłanów. Jednocześnie ustanawia sakrament kapłaństwa, którego istotą jest składanie ofiary w imieniu ludu Bożego zgodnie ze słowami Pana Jezusa „To czyńcie na moją pamiątkę”.

Ewangelia przypomina piękny gest miłości Chrystusa względem uczniów, tj. umycie im nóg, dlatego w wielu kościołach praktykowany jest zwyczaj, że celebrans umywa nogi 12 mężczyznom.

Na zakończenie Mszy św. przenosi się eucharystycznego Chrystusa do kaplicy przechowania, zwanej „ciemnicą”, która symbolizuje więzienie, w którym Pan Jezus przebywał po aresztowaniu.

13-15 kwietnia, Święte Triduum Paschalne

Czas Wielkiego Tygodnia od Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą celebrujemy w Wielki Czwartek wieczorem, aż do I Nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego to okres Świętego Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, który stanowi szczyt całego roku liturgicznego.

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota stanowią trzy etapy jednego wydarzenia – Paschy, czyli przejścia Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do chwały zmartwychwstania.

Święta Wielkiej Nocy to nie Niedziela Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny. Święta Wielkiej Nocy to całe Triduum Paschalne, którego najważniejszy punkt stanowi Wigilia Paschalna celebrowana w nocny z soboty na niedzielę.

12 kwietnia, Wielka Środa

Liturgia Słowa tego dnia przedstawia nam w pierwszym czytaniu Proroctwo o cierpiącym słudze Boga, zapowiadając wydarzenia, które będziemy wspominać już jutro i pojutrze: „Pan Bóg otworzył mi ucho, a ja się nie oparłem ani się nie cofnąłem. Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i opluciem. Pan Bóg mnie wspomaga, dlatego jestem nieczuły na obelgi, dlatego uczyniłem twarz moją jak głaz i wiem, że wstydu nie doznam” (Iz 50,5-7).

Dopełnieniem tej zapowiedzi jest fragment Ewangelii, który opowiada o zdradzie Judasza. Judasz należał do dwunastu Apostołów i jak podaje św. Jan Ewangelista był ich skarbnikiem („trzymał trzos”). Nie wiadomo dlaczego zdradził Jezusa, jednak Ewangeliści podkreślają, że uczynił to z własnej inicjatywy. Św. Mateusz pisze, że Judasz „udał się do arcykapłanów i rzekł: Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam. A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników”.

Pan Jezus świadomy tych wydarzeń, podczas Ostatniej Wieczerzy zapowiedział, że jeden z uczniów go zdradzi. Jak podaje dalej Św. Mateusz Apostołowie „zasmuceni tym bardzo, zaczęli pytać jeden przez drugiego: Chyba nie ja, Panie? On zaś odpowiedział: Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. (…) Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: Czy nie ja, Rabbi? Mówi mu: Tak jest, ty” (Mt 26,22-25).

11 kwietnia, Wielki Wtorek

Ewangelia dnia dzisiejszego prowadzi nas do Wieczernika, gdzie Jezus zapowiada zdradę Judasza i zaparcie się Piotra. Na wiadomość, że jeden z nich jest zdrajcą, Apostołowie jeden przez drugiego pytali swego Nauczyciela, kim jest zdrajca. Chrystus im odpowiedział: „To ten, dla którego umaczam kawałek chleba i podam mu”, po czym podał go Judaszowi. Następnie powiedział do samego Judasza: „Co chcesz czynić, czyń prędzej” (J 13,26-27).
Znamienny jest brak reakcji uczniów, co św. Jan wydaje się tłumaczyć w następnym zdaniu: „Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział”.

Po wyjściu Judasza Pan Jezus żegna się z uczniami ponownie zapowiadając swoje bliskie odejście: „Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale (…) dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie” (J 13,33). Na to powiedział mu Piotr: „Panie, dokąd idziesz? (…)dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie. Odpowiedział Jezus: Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz.” (J 13,36-38).

Dlaczego Jezus to wszystko powiedział? Czy pragnął ostrzec Judasza i Piotra, aby zbytnio nie ufali sobie samym? Pokazał im przecież do czego doprowadzą ich działania. A może chodziło mu o coś innego? Ostrzeżenie nie zapobiegło zdradzie Judasza i zaparciu się Piotra, jednak Piotr świadomy swojej winy nie popełnił samobójstwa jak Judasz. Uwierzył w Boże miłosierdzie i przyjął Boże wybaczenie. Dzięki temu stał się jednym z Apostołów, którzy głosili Ewangelię Jezusa aż po krańce ziemi, tak aby spełniły się Słowa z księgi Izajasza: „Ustanowię cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi” (Iz 49,6).

10 kwietnia, Wielki Poniedziałek

Liturgia Słowa z tego dnia w pierwszym czytaniu przywołuje fragment pierwszej Pieśni Sługi Pańskiego (Iz 42,1-7), w którym Nowy Testament widzi typ Jezusa. To On jest owym przymierzem dla ludzi i światłością dla narodów, powołanym aby otworzył oczy niewidomym, wypuścił z zamknięcia jeńców, a z więzienia tych, co mieszkają w ciemności. Jezus uczynił to właśnie przez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie.

Ewangelia z tego dnia opisuje namaszczenie Jezusa podczas Jego wizyty u Łazarza i jego sióstr w Betanii. Znamienne są słowa Chrystusa wypowiedziane w obronie Marii: „Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, ale Mnie nie zawsze macie” (J 12,7-8).

9-15 kwietnia, Wielki Tydzień

Wielki Tydzień to okres w roku liturgicznym kiedy wspominamy i na nowo przeżywamy najważniejsze wydarzenia z historii naszego zbawienia: Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Ukształtował się on już za czasów papieża św. Grzegorza I Wielkiego (+ 604). Wydarzenia Wielkiego Tygodnia obejmują: triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, Jego ostatnie dyskusje z Sanhedrynem w świątyni, przepowiednie Chrystusa o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, namaszczenie Jezusa w Betanii, zdradę Judasza, Ostatnią Wieczerzę, Mękę Pańską i Zmartwychwstanie.

Wszystkie obrzędy liturgiczne tego okresu mają na celu ułatwić wiernym odtworzenie tych wypadków, a przez to pobudzić do refleksji nad swoją relacją z Bogiem.

Aby osiągnąć ten cel papież Pius XII w 1955r. wprowadził istotne zmiany w obrzędach liturgicznych Wielkiego Tygodnia. Od tej pory wszystkie nabożeństwa:

 • odbywają się w godzinach wieczornych, aby mogli w nich uczestniczyć wszyscy wierni
 • są odprawiane w języku polskim, aby były zrozumiane przez wszystkich
 • zostały okrojone i skrócone na tyle, aby były w swojej myśli historycznej i teologicznej bardziej jasne i przejrzyste

W ten sposób przybrały one swój współczesny wygląd.

9 kwietnia, Niedziela Palmowa

Benjamin Haydon, wjazd Chrystusa do JerozolimyHosanna Synowi Dawida: Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach! (Mt 21,9) — tymi słowami Żydzi witali wjeżdżającego do Jerozolimy na osiołku Jezusa. W tym momencie radości nic nie zapowiadało Jego nadchodzącej Męki, Śmierci i Zmartwychwstania.

Na pamiątkę tego wydarzenia już od IV wieku w Jerozolimie istniał zwyczaj, że w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony radośnie okrzykującym tłumem wsiadał na oślicę i wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do Jerozolimy. W wiekach V i VI zwyczaj ten powszechnie praktykowano w Kościele Zachodnim. W XI w. wprowadzono do liturgii zwyczaj święcenia palm.

Obecnie liturgia tego dnia rozpoczyna się przy wejściu do kościoła, gdzie na kapłana oczekują wierni z palmami. Kapłan ubrany w czerwony (nie fioletowy) ornat święci palmy, a następnie czyta fragment Ewangelii o wjeździe Chrystusa Pana do Jerozolimy. Potem procesja udaje się do prezbiterium, gdzie zostają odczytane dwa czytania oraz opis Męki Pańskiej. W ten sposób Kościół wprowadza nas w wydarzenia, które będziemy obchodzić w Wielkim Tygodniu. Jednocześnie przypomina nam, że ten sam tłum, który wołał „Hosanna” już niedługo będzie krzyczał “Na krzyż z nim!” (Mt 27,22).

Ogłoszenia — V Niedziela Wielkiego Postu — 02.04.2017

 1. Witamy w naszej Wspólnocie św. Kazimierza ks. Tomasza, który poprowadzi rekolekcje dla dorosłych, dzieci oraz młodzieży studenckiej i pracującej. Dzisiaj (w niedzielę) nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach św. W poniedziałek, wtorek i środę dla dorosłych: 6:30, 8:00, 16:30, 18:00 i 19:30 dla tych co późno wracają z pracy. Studenci i młodzież pracująca o 19:30. Dla dzieci zgodnie z planem szkolnym.

 2. Dzisiaj (w niedzielę) przypada 12. rocznica odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II. Dziękujemy Bogu za dar Jego orędownictwa.

 3. Dzisiaj (w niedzielę) przypada Pierwsza Niedziela Miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z nabożeństwem Gorzkich Żali o 17:00. Za udział w Gorzkich Żalach można zyskać we wszystkich kościołach w Polsce odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 4. Katecheza dla dorosłych, którą jak zwykle poprowadzi ks. Przemysław dzisiaj (w niedzielę) o 19:00 w dolnym kościele.

 5. Dziewczynki, które chcą sypać kwiaty na Wielkanoc i wszystkie Bielanki zapraszamy na spotkanie w czwartek o 17:15 w sali przy kancelarii.

 6. W czwartek przypada Pierwszy Czwartek Miesiąca. Msza św. o Jezusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie oraz modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii o 18:00.

 7. W tym tygodniu w ramach „Godziny Uwielbienia” odbędzie się Adoracja Krzyża. Zapraszamy w czwartek o 20:00.

 8. W piątek przypada Pierwszy Piątek Miesiąca. Msza św. o Najświętszym Sercu Jezusa o 8:00 i 18:00. Spowiedź podczas wszystkich Mszy św. i od 16:30. Msza św. z udziałem dzieci o 17:00.

 9. Kapłani odwiedzą przed Świętami Wielkanocnymi drugą grupę chorych z posługą sakramentalną w ich mieszkaniach w Pierwszy Piątek Miesiąca w godz. od 9:00 do 13:00. Prosimy zgłaszać chorych w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie do czwartku włącznie.

 10. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami miasta w najbliższy piątek o 20:00.

  Droga Krzyżowa, podobnie jak w zeszłym roku, rozpocznie się w kościele i będzie wiodła następującymi ulicami: Berenta, Komorowską, Ceramiczną, Lipową, Kraszewskiego, Berenta i zakończymy w kościele. W czasie Drogi Krzyżowej będzie niesiony krzyż, pochodnie i świece. Prosimy o przyniesienie świec. Nie będzie Drogi Krzyżowej o 17:00 i 18:30. Wszystkich zapraszamy w piątek na 20:00.

  Od jednej do drugiej stacji Drogi Krzyżowej będą niosły krzyż wyznaczone grupy: z kościoła do I. Stacji Drogi Krzyżowej – Siostry Zakonne, od I. – Rada Duszpasterska i Lektorzy, od II. – Ministranci, od III. – Koła Żywego Różańca, od IV. – Oaza czyli Ruch Światło Życie i Kręgi Rodzin Domowego Kościoła, od V. – Schola „Młodzi Duchem”, od VI. – Szafarze Nadzwyczajni Komunii św., od VII. – Violinki z Rodzicami, od VIII. – Akcja Katolicka, od IX. – Rycerze św. Jana Pawła II, od X. – Kandydaci do Bierzmowania, od XI. – Straż Miejska i Policja, od XII. – Urzędnicy Miasta i Starostwa, od XIII. – Harcerze, od XIV. – Duchowieństwo. Zapraszamy.

 11. Prosimy rodziny, które wylosowały kartki na paczki świąteczne dla dzieci o przyniesienie paczek do piątku do zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 12. Zapraszamy młodzież do udziału w Diecezjalnym Dniu Młodzieży w ramach 32. Światowych Dni Młodzieży pod hasłem Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, który odbędzie się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej od 11:00 do 16:00. Spotkanie poprowadzi Wspólnota Ewangelizacyjna Mocni w Duchu oraz młodzi z Młodość – Lubię to! Wyjazd w sobotę o 9:00. Jeden autokar będzie podstawiony przed kościołem, drugi przed Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Zgłoszenia u katechetów.

 13. Formalności związane z Chrztami na Święta Wielkanocne będą załatwiane do soboty. Katecheza dla rodziców i chrzestnych w sobotę o 19:00. Prosimy rodziców o zgłaszanie się z kompletem wymaganych dokumentów.

 14. W przyszłą niedzielę przypada Niedziela Palmowa. Przynosimy do kościoła palmy na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie dokona się Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie. Młodzież będzie rozprowadzać palmy przed kościołem.

 15. Nasza parafia we współpracy z Pruszkowskim Stowarzyszeniem Patriotycznym pod patronatem Powiatu Pruszkowskiego zamierza przyjąć grupę 50 Polaków z Litwy wraz z miejscowym polskim księdzem w okresie od 27 do 30 kwietnia. Nasi Rodacy, którzy nie ze swojej winy, po Drugiej Wojnie Światowej znaleźli się poza wschodnią granicą, zamierzają odwiedzić naszą Pruszkowską społeczność, zwiedzić Warszawę i pielgrzymować na Jasną Górę. W związku z tym zwracamy się z serdeczną prośbą o zgłoszenie się 25 rodzin, które zechciałyby przyjąć w gościnę po 2 osoby. Prosimy o zapewnienie gościom 3 noclegów (ostatni z soboty na niedzielę) oraz posiłków (4 śniadania, 3 kolacje i 1 obiad). Osoby chcące udzielić gościny pielgrzymom z Litwy prosimy o zgłoszenie się w zakrystii.

 16. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże.

Ogłoszenia — IV Niedziela Wielkiego Postu — 26.03.2017

 1. Obchodzimy dzisiaj IV Niedzielę Wielkiego Postu, tzw. Niedzielę Laetare. Kościół wzywa nas do radości, czego zewnętrznym znakiem jest m.in różowy ornat kapłana sprawującego Mszę św.

 2. W związku z obchodami 72. rocznicy aresztowania 16. Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w 1945 r. w Pruszkowie, następnie skazanych przez ZSRR w Moskwie w tzw. procesie 16-tu, w kościele możemy obejrzeć wystawę prezentującą Ich zdjęcia.

 3. Nabożeństwo Gorzkich Żali dzisiaj (w niedzielę) o 17:00. Za udział w Gorzkich Żalach można zyskać we wszystkich kościołach w Polsce odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 4. Dzisiaj (w niedzielę) nie będzie Katechezy dla dorosłych. Na następną katechezę, którą jak zwykle poprowadzi ks. Przemysław zapraszamy w przyszłą niedzielę o 19:00 w dolnym kościele.

 5. Chcemy przygotować paczki świąteczne dla około 700 najuboższych osób z naszej parafii. W związku z tym dzisiaj po każdej Mszy św. Caritas parafialna organizuje na ten cel zbiórkę do puszek. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

 6. Zwyczajem poprzednich lat dzisiaj (w niedzielę) po Mszy św. będziemy mogli wylosować kartkę z imieniem i wiekiem dziecka, dla którego przygotujemy paczkę na święta o wartości ok. 150 złotych. Chcemy, aby w jej przygotowaniu uczestniczyła cała rodzina. Paczki prosimy przynosić do piątku 7. marca do zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 7. Formalności związane z Chrztami na Święta Wielkanocne będą załatwiane od poniedziałku do soboty 8. kwietnia. Katecheza dla rodziców i chrzestnych w sobotę 8. kwietnia. Prosimy rodziców o zgłaszanie się z kompletem wymaganych dokumentów.

 8. Spotkanie kandydatów do bierzmowania ze szkół ponadgimnazjalnych w poniedziałek o 19:00 wyjątkowo w dolnym kościele.

 9. Rekolekcje wielkopostne dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej rozpoczną się we wtorek i będą trwać do czwartku włącznie według planu szkolnego.

 10. Zapraszamy na Mszę św. w związku ze zbliżającą się rocznicą odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II. Po Mszy św. młodzież z Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II wystąpi z przedstawieniem ku czci św. Papieża. Zapraszamy w czwartek o 20:00.

 11. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa, a potem Msza św. z udziałem dzieci będzie odprawiana o 17:00. Natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla młodzieży i dorosłych, które w tym tygodniu poprowadzi młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania, po Mszy świętej wieczornej odprawianej o 18:00.

 12. Spotkanie Wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w piątek po nabożeństwie Drogi Krzyżowej dla młodzieży i dorosłych w dolnym kościele.

 13. W sobotę przypada Pierwsza Sobota Miesiąca. Msza św. o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o 8:00.

 14. Kapłani odwiedzą przed Świętami Wielkanocnymi chorych z posługą sakramentalną w ich mieszkaniach w dwóch terminach: pierwszą grupę w sobotę w godz. od 9:00 do 13:00, a drugą grupę w Pierwszy Piątek Miesiąca 7. kwietnia w godz. od 9:00 do 13:00. Prosimy zgłaszać chorych w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie do końca marca.

 15. Zapraszamy na Targi Edukacyjne, których tematem przewodnim są „Wartości chrześcijańskie w edukacji” w sobotę w godz. od 10:00 do 14:00 w hotelu „Victor” w Pruszkowie przy ul. Andrzeja 1A.

 16. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury „Kamyk” i nasza parafia zapraszają na koncert muzyki sakralnej w wykonaniu 25-osobowego, białoruskiego chóru klasycznego „Concordia Choir” pod dyrekcją Galiny Kazimirowskiej. Koncert odbędzie się w sobotę o 16:30 w naszym kościele. Serdecznie zapraszamy.

 17. W sobotę kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 18. Rekolekcje dla dorosłych, dzieci oraz młodzieży studenckiej i pracującej rozpoczną się w przyszłą niedzielę. W niedzielę nauki rekolekcyjne na wszystkich Mszach św. W poniedziałek wtorek i środę dla dorosłych: 6:30, 8:00, 16:30, 18:00 i 19:30 dla tych, którzy późno wracają z pracy. Studenci i młodzież pracująca o 19:30. Dla dzieci zgodnie z planem szkolnym.

 19. W następną niedzielę przypada Pierwsza Niedziela Miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z nabożeństwem Gorzkich Żali o 17:00.

 20. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże.

25 marca, Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

ikona Zwiastowania Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca (Łk 1, 30-33)

Te słowa archanioł Gabriel wypowiedział do Maryi, w których zapowiada jej powołanie: stanie się Matką Zbawiciela. Jednocześnie ogłasza także to na co wielu czekało od dawna – przyjście Chrystusa, Mesjasza, który odkupi świat. Spotkanie Marii z Gabrielem nie tylko zmieniło życie Jej i Józefa, ale odmieniło losy świata. Dzięki Jej „Fiat” narodził się Jezus, a dzięki niemu wszyscy zostaliśmy zbawieni — otrzymaliśmy nowe życie i staliśmy się Dziećmi Bożymi.

Z tego powodu jest to dla chrześcijan bardzo ważne wydarzenie, upamiętniane nie tylko przez Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i bazylikę w Nazarecie, ale przede wszystkim przez dwie modlitwy – „Zdrowaś Mario” i „Anioł Pański”. Modlitwa „Zdrowaś Mario”, czyli Pozdrowienie Anielskie składa się ze słów pozdrowienia archanioła Gabriela („pełna łaski, Pan z Tobą” — Łk 1,28), z radosnego okrzyku św. Elżbiety podczas Nawiedzenia („Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona” — Łk 1,42) oraz z modlitwy Kościoła, którą w XVI w. wprowadził święty papież Pius V. (Pierwotnie odmawiano jedynie dwie pierwsze części, złożone ze słów pochodzących z Pisma Świętego.)

Do rozpowszechnienia tej modlitwy najbardziej przyczyniła się praktyka odmawiania różańca świętego, gdzie powtarza się ją obecnie aż 200 razy. Pozdrowienie Anielskie wchodzi również w skład modlitwy „Anioł Pański”, odmawiając którą przypominamy sobie scenę Zwiastowania i to, co się w niej dokonało.

Do tej modlitwy w szczególny sposób zachęca nas papież, który odmawia ją codziennie, a w niedzielę spotyka się przy tej okazji z wiernymi gromadzącymi się na placu świętego Piotra, którym po modlitwie udziela błogosławieństwa.

Znaczenie zwiastowania podkreśla także to, że jego wspomnienie obchodzone jest w randze uroczystości. Od V wieku świętuje je Kościół Wschodni, a od VII w. również Zachodni. Główny akcent kładziono z początku nie na aspekt zwiastowania, ale wcielenia się Chrystusa. Dopiero z czasem święto to nabrało charakteru maryjnego poprzez podkreślenie szczególnego posłannictwa Maryi jako „błogosławionej między niewiastami” i wybranej na Matkę Zbawiciela.

Obecnie, tak jak na początku, podkreśla się przede wszystkim Zwiastowanie jako moment wcielenia Jezusa, czyli moment Jego poczęcia z Ducha Świętego — dlatego Zwiastowanie obchodzimy równo dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem.

Nim zaczęto obchodzić tę uroczystość, w IV wieku Józef z Tyberiady — żydowski bogacz, który przeszedł na chrześcijaństwo wybudował w Nazarecie, na miejscu gdzie według podania miał stać domek Świętej Rodziny, bazylikę Zwiastowania. Świątynia przetrwała do XI w; na jej miejscu krzyżowcy wznieśli o wiele większy i okazalszy kościół, który w 1955 zastąpiła obecnie istniejąca świątynia wybudowana przez franciszkanów.

Ogłoszenia — III Niedziela Wielkiego Postu — 19.03.2017

 1. Dzisiaj (w niedzielę) swoje imieniny obchodzi ks. Prałat Józef Podstawka, wieloletni proboszcz naszej parafii. Cieszymy się, że ks. Prałat jest z nami w naszej parafialnej wspólnocie oraz życzymy wielu łask Bożych i zdrowia. Szczęść Boże.

 2. Spotkanie Dzieci Pierwszokomunijnych wraz z ich Rodzicami odbędzie się dzisiaj (w niedzielę) o 15:45 w kościele. Natomiast odbiór alb w poniedziałek w godz. od 17:00 do 20:00.

 3. Nabożeństwo Gorzkich Żali dzisiaj (w niedzielę) o 17:00. Za udział w Gorzkich Żalach można zyskać we wszystkich kościołach w Polsce odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 4. Zapraszamy na Katechezę dla dorosłych, którą jak zwykle poprowadzi ks. Przemysław dzisiaj (w niedzielę) o 19:00 w dolnym kościele.

 5. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Jan Paweł II Apostoł Orędzia Fatimskiego” przygotowanej przez Zakon Rycerzy Jana Pawła II, która znajduje się w kaplicy Serca Jezusowego. Zachęcamy do wejścia do kaplicy, aby obejrzeć wystawę.

 6. W poniedziałek przypada Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

 7. Nasza parafialna orkiestra poszukuje instrumentalistów. Wszystkie chętne osoby zapraszamy na próby w środy o 19:00 w sali przy kancelarii.

 8. Wszystkie Bielanki i dziewczynki, które chcą sypać kwiaty na Wielkanoc zapraszamy na spotkanie w czwartek o 17:15 w sali przy kancelarii.

 9. Na „Godzinę Uwielbienia” zapraszamy w czwartek o 20:00.

 10. Kontener na makulaturę na wsparcie Misji zostanie podstawiony w piątek, a zabrany w poniedziałek rano.

 11. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa, a potem Msza św. z udziałem dzieci będzie odprawiana o 17:00. Natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla młodzieży i dorosłych po Mszy świętej wieczornej odprawianej o 18:00.

 12. W sobotę przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

 13. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego nastąpi wprowadzenie do naszego kościoła figury Matki Bożej Fatimskiej, która zostanie umieszczona w kaplicy św. Antoniego. Uroczystości będzie przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz. Zapraszamy w sobotę o 18:00.

 14. Starostwo Powiatowe zaprasza na Mszę św. w intencji 16. Przywódców Polskiego Państwa Podziemnego aresztowanych w 1945 r. w Pruszkowie, a następnie skazanych przez ZSRR w Moskwie w tzw. procesie 16-tu, która odbędzie się w następną niedzielę o 13:15.

 15. Chcemy przygotować paczki świąteczne dla około 700 najuboższych osób z naszej parafii. W związku z tym w następną niedzielę po każdej Mszy św. Caritas parafialna organizuje na ten cel zbiórkę do puszek.

 16. Zwyczajem poprzednich lat w przyszłą niedzielę po Mszy św. będziemy mogli wylosować kartkę z imieniem i wiekiem dziecka, dla którego przygotujemy paczkę na święta.

 17. Formalności związane z Chrztami na Święta Wielkanocne będą załatwiane w dniach od 27. marca do 8. kwietnia. Katecheza dla rodziców i chrzestnych w sobotę 8. kwietnia. Prosimy rodziców o zgłaszanie się z kompletem wymaganych dokumentów.

 18. Kapłani odwiedzą przed Świętami Wielkanocnymi chorych z posługą sakramentalną w ich mieszkaniach w dwóch terminach: pierwszą grupę w sobotę 1. kwietnia w godz. od 9:00 do 13:00, a drugą grupę w Pierwszy Piątek Miesiąca 7. kwietnia w godz. od 9:00 do 13:00. Prosimy zgłaszać chorych w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie do końca marca.

 19. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże.

19 marca, Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Józef z Nazaretu był potomkiem króla Dawida, co wykazał w swojej Ewangelii św. Mateusz.

Mimo tak wysokiego pochodzenia nie posiadał żadnego majątku. Zarabiał na życie pracując jako stolarz i cieśla. Chociaż w ikonografii jest przedstawiany jako starzec, w rzeczywistości był młodzieńcem — poślubił Maryję mając około 30 lat. Czytaj dalej 19 marca, Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Ogłoszenia — I Niedziela Wielkiego Postu — 5.03.2017

 1. Pragniemy dzisiaj wesprzeć nasze Seminarium Duchowne w Warszawie nie tylko modlitwą, ale i ofiarami składanymi na tacę podczas Mszy świętych. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

 2. Dzisiaj (w niedzielę) przypada Pierwsza Niedziela Miesiąca.

  Adoracja Najświętszego Sakramentu bez procesji wokół kościoła połączona z nabożeństwem Gorzkich Żali o 17:00. Za udział w Gorzkich Żalach można zyskać we wszystkich kościołach w Polsce odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 3. Dzisiaj (w niedzielę) nie będzie Katechezy dla dorosłych. Następna katecheza, którą jak zwykle poprowadzi ks. Przemysław w niedzielę 19. marca o 19:00 w dolnym kościele.

 4. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy o Żołnierzach Wyklętych, autorstwa P. Adama Borowskiego i Wiktora Cygana, która znajduje się przed wejściem do kościoła.

 5. Spotkanie kandydatów do bierzmowania ze szkół ponadgimnazjalnych w poniedziałek o 19:00 w domu katechetycznym.

 6. Na „Godzinę Uwielbienia” zapraszamy w czwartek o 20:00.

 7. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa, a potem Msza św. z udziałem dzieci będzie odprawiana o 17:00. Natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla młodzieży i dorosłych po Mszy świętej wieczornej odprawianej o 18:00.

 8. Msza św. wypominkowa w intencji wszystkich zmarłych polecanych w wypominkach rocznych w piątek o 18:00.

 9. W następną niedzielę przypada druga niedziela miesiąca. W związku z tym ofiary zebrane na tacę zostaną przeznaczone na spłatę inwestycji remontu i ogrzewania kościoła. Za złożone ofiary, a także wpłaty indywidualne, już teraz składamy serdeczne Bóg zapłać.

 10. Prezydent Miasta Pruszkowa Jan Starzyński ogłasza, że rozpoczęła się II edycja Pruszkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

  Od 4 lutego do 17 marca można zgłaszać projekty do budżetu. Udział w nim daje możliwość i prawo do decydowania o celach, na które wydawane są wspólne pieniądze. Razem zmieniajmy nasze miasto! Pruszków czeka na Państwa pomysły! Więcej na ten temat mogą Państwo dowiedzieć się na stronie internetowej miasta Pruszkowa lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Pruszkowie, a w szczególności na dyżurach Członków Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego.

  Zapraszam do wzięcia udziału!

 11. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże.

4 marca, Święto św. Kazimierza, królewicza, patrona naszej parafii

Kazimierz urodził się 3 października 1458r. w Krakowie na Wawelu. Był drugim z kolei synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, córki cesarza Niemiec, Albrechta II Habsburga.

Jego rodzice byli bardzo pobożni: codziennie słuchali Mszy Świętej, pielgrzymowali do Częstochowy, ufundowali liczne kościoły i klasztory. Dbali także o katolickie wychowanie swoich dzieci, w którym obok m.in. literatury klasycznej, historii i filozofii, szermierki, jazdy konnej nie zabrakło także „ćwiczenia w pobożności i Bojaźni Bożej”.

Kazimierz wyróżniał się spośród swego rodzeństwa spokojnym i wrażliwym usposobieniem, zdolnościami i pracowitością oraz umiłowaniem spraw Bożych i modlitwy. Złożył ślub czystości, umartwiał swe ciało postami, noszeniem włosiennicy i spaniem na gołej ziemi. Żywił szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej, jeśli w nocy zastawał kościół zamknięty, modlił się przed jego drzwiami.

Gdy około 1471r. na Węgrzech wybuchł bunt przeciwko królowi Maciejowi Korwinowi, Kazimierzowi zaproponowano koronę św. Stefana. Wybór padł na niego, ponieważ jego starszy brat dopiero co został królem Czech. Ojciec Kazimierza chętnie przystał na tę propozycję i wysłał go wraz z 12 tysiącami żołnierzy na Węgry. Wyprawa zakończyła się niepowodzeniem, a królewicz wrócił do Polski.

Po powrocie do kraju Kazimierz został prawą ręką ojca, który upatrywał w nim swego następcę i wciągał go powoli do współrządzenia. Podczas dwuletniego pobytu ojca na Litwie królewicz pełnił funkcję namiestnika w Koronie (Polsce). Król planował ożenić syna z jedną z córek cesarza Niemiec Fryderyka III, jednak Kazimierz zdecydowanie odmawiał złamania ślubu czystości.

W 1483r. na wezwanie ojca udał się do Wilna, nie dotarł jednak na miejsce. Zmarł w drodze, 4 marca 1484r (w wieku 26 lat), z powodu gruźlicy, na którą od dłuższego czasu chorował.

W 1518 brat Kazimierza, król Zygmunt I Stary poprosił papieża o kanonizację królewicza. Trzy lata potem papież Leon X wyraził na to zgodę wydając stosowną bullę, która jednak zaginęła w drodze do Polski, dlatego uroczysta kanonizacja św. Kazimierza odbyła się dopiero w 1604r. za zgodą papieża Klemensa VIII.

1 marca, Środa Popielcowa

Popielec
Popielec

Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Paschalnych (Wielkanocnych).

Ustanowił go w VII wieku papież Grzegorz Wielki, tak aby post w okresie Wielkiego Postu faktycznie trwał 40 dni. Dopóki nie wprowadził on tej zmiany post trwał 36 dni, ponieważ okres Wielkiego Postu rozpoczynał się I niedzielą Wielkiego Postu, a kończył w Wielką Sobotę, przy czym chrześcijanie nie pościli w niedzielę. Dzięki przesunięciu początku tego okresu na środę uzyskano brakujące 4 dni. Obecnie okres Wielkiego Postu zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed sprawowaną wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej i podobnie jak wcześniej nie wlicza się do niego sześciu niedziel.

Dni postu do VII w.
Nd Pn Wt Śr Czw Pt Sb
I 1 2 3 4 5 6
II 7 8 9 10 11 12
III 13 14 15 16 17 18
IV 19 20 21 22 23 24
V 25 26 27 28 29 30
VI 31 32 33 34 35 Wielki Piątek 36 Wielka Sobota
Dni postu od VII w.
Nd Pn Wt Śr Czw Pt Sb
1 2 3 4
I 5 6 7 8 9 10
II 11 12 13 14 15 16
III 17 18 19 20 21 22
IV 23 24 25 26 27 28
V 29 30 31 32 33 34
VI 35 36 37 38 Wielki Czwartek 39 Wielki Piątek 40 Wielka Sobota

(Cyfry rzymskie oznaczają kolejność niedzieli Wielkiego Postu)

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14 roku życia, a prawem o poście — osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 roku życia.

Tego dnia podczas Mszy świętej ma także miejsce zwyczaj posypywania głów popiołem, w trakcie którego kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3,19) bądź „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1,15). Zwyczaj ten wywodzi się z obrzędu wypędzania publicznych pokutników z kościoła, który od połowy V wieku miał miejsce w poniedziałek (a od VII wieku w środę) przed I niedzielą Wielkiego Postu.

Od X wieku zaczęli do nich dołączać inni wierni zgromadzeni w kościele, którzy także uważali się za grzeszników i chcieli pokutować. Kościół wychodząc naprzeciw rosnącej praktyce w 1091r. zalecił wszystkim wiernym praktykować obrzęd sypania głów popiołem w środę rozpoczynającą Wielki Post. Kilka lat później papież Urban II nakazał go stosować w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Papież Franciszek wzorem swoich poprzedników kieruje do nas swoje orędzie na Okres Wielkiego Postu. Zwraca w nim szczególną uwagę na globalizację obojętności i prosi nas wszystkich „abyśmy dla przezwyciężenia obojętności i naszych pretensji do wszechmocy przeżywali ten czas Wielkiego Postu jako drogę formacji serca (…). Mieć serce miłosierne to nie znaczy mieć serce słabe. Kto chce być miłosierny, musi mieć serce mocne, stałe, niedostępne dla kusiciela, a otwarte na Boga. Serce, które pozwala przeniknąć się Duchowi i daje się prowadzić na drogi miłości, które wiodą do braci i sióstr. W gruncie rzeczy serce ubogie, czyli takie, które zna swoje ubóstwo i poświęca się dla drugiego”. Jeśli będziemy mieć serce mocne i miłosierne, czujne i szczodre, nie damy się zamknąć w sobie i nie wpadniemy w wir globalizacji obojętności.

Ogłoszenia — VIII Niedziela Zwykła — 26.02.2017

 1. Spotkanie Dzieci Pierwszokomunijnych wraz z ich Rodzicami odbędzie się dzisiaj (w niedzielę) o 16:45 w kościele. Natomiast spotkanie samych Rodziców Dzieci Pierwszokomunijnych ze Szkół Podstawowych nr 6, 8 i 39 wyjątkowo razem we wtorek o 19:00 w kościele.

 2. Dzisiaj (w niedzielę) nie będzie Katechezy dla dorosłych. Następna katecheza, którą jak zwykle poprowadzi ks. Przemysław w niedzielę 19. marca o 19:00 w dolnym kościele.

 3. Zapraszamy na Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po niej na koncert zespołu Contra Mundum poświęcony ich pamięci w poniedziałek o 18:00. Zapraszają Starosta Pruszkowski P. Maksym Gołoś i nasza Parafia.

 4. Od poniedziałku do piątku będziemy obchodzili jubileuszowy 50. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Zachęcamy do włączenia się do modlitwy w intencji trzeźwości naszego narodu.

 5. W środę rozpoczynamy Wielki Post, w którym przez pokutę, modlitwę i dobre czyny chcemy przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

  W Środę Popielcową Msze św. będą odprawione w naszym kościele o 6:30, 7:00, 8:00, 10:00, 17:00 (z udziałem dzieci), 18:00 i 19:30, żeby umożliwić uczestniczenie w liturgii osobom późno wracającym z pracy. Podczas wszystkich Mszy świętych odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem na znak podjęcia nawrócenia. Usłyszymy wezwanie kapłana „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

  W tym dniu osoby, które ukończyły 18 rok życia, a nie ukończyły 60 roku życia zobowiązane są zachować post tzw. ścisły: mogą one w ciągu dnia spożyć jeden bezmięsny posiłek do syta. Osoby od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 6. W Środę Popielcową kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 7. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza wszystkie starsze osoby na „Giełdę informacyjną dla Seniorów”, która odbędzie się w środę w godz. od 11:00 do 15:00 w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Hubala 5 w Pruszkowie. Celem jest zaprezentowanie miejsc ułatwiających i urozmaicających seniorom życie codzienne w Pruszkowie.

  Giełda jest wydarzeniem w ramach projektu pod nazwą „Cykliczne spotkania seniorów – SENIORADA”, inicjatywy społecznej utworzonej w ramach Budżetu Obywatelskiego Pruszkowa 2017 i finansowanej ze środków tego budżetu.

 8. W czwartek przypada Pierwszy Czwartek Miesiąca. Msza św. o Jezusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie oraz modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii o 18:00.

 9. Spotkanie Bielanek w czwartek o 17:15 w sali przy kancelarii.

 10. Na „Godzinę Uwielbienia” zapraszamy w czwartek o 20:00.

 11. W piątek przypada Pierwszy Piątek Miesiąca. Msza św. do Najświętszego Serca Jezusa i Adoracja Najświętszego Sakramentu o 8:00 i 18:00.

  Droga Krzyżowa i Msza św. z udziałem Dzieci o 17:00. Natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla młodzieży i dorosłych – po Mszy świętej wieczornej odprawianej o 18:00. Spowiedź podczas wszystkich Mszy św. i od 16:30.

 12. Tradycyjnie w Pierwszy Piątek Miesiąca kapłani odwiedzą chorych w ich mieszkaniach z posługą sakramentalną od 9:00 do 13:00. Nowych chorych, którzy chcieliby przyjmować kapłana raz w miesiącu prosimy zgłaszać w zakrystii, kancelarii lub telefonicznie do czwartku włącznie.

 13. W piątek przypada 10. rocznica nominacji Pasterza naszej archidiecezji, ks. kard. Kazimierza Nycza na stolicę metropolitalną w Warszawie. Natomiast w sobotę przypada dzień Jego imienin. Pamiętajmy w tych dniach w swojej modlitwie o naszym Pasterzu.

 14. W sobotę przypada Pierwsza Sobota Miesiąca. Msza św. o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny i Adoracja Najświętszego Sakramentu o 8:00.

 15. Klub Honorowych Dawców Krwi przy Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie organizuje w sobotę zbiórkę krwi, która m.in. pomoże uratować operowanych ludzi. Krew będzie można oddać w autokarze podstawionym przy kościele w godz. od 9:00 do 13:00.

 16. Po feriach zimowych wznawiamy zbiórki ministranckie. Wszystkich Ministrantów i Lektorów zapraszamy na spotkanie w sobotę o 10:00 w dolnym kościele.

 17. W sobotę przypada Święto św. Kazimierza, Królewicza, Patrona naszej parafii. Suma odpustowa zostanie odprawiona w niedzielę o 12:00.

 18. W przyszłą niedzielę będziemy chcieli wesprzeć modlitwą nasze Seminarium Duchowne w Warszawie. Ofiary złożone tego dnia na tacę zostaną przeznaczone na wsparcie funkcjonowania Seminarium Duchownego.

 19. W następną niedzielę przypada Pierwsza Niedziela Miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu bez procesji wokół kościoła połączona z nabożeństwem Gorzkich Żali o 17:00. Za udział w Gorzkich Żalach można zyskać we wszystkich kościołach w Polsce odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 20. Prezydent Miasta Pruszkowa Jan Starzyński ogłasza, że rozpoczęła się II edycja Pruszkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018. Od 4 lutego do 17 marca można zgłaszać projekty do budżetu. Udział w nim daje możliwość i prawo do decydowania o celach, na które wydawane są wspólne pieniądze. Razem zmieniajmy nasze miasto! Pruszków czeka na Państwa pomysły! Więcej na ten temat mogą Państwo dowiedzieć się na stronie internetowej miasta Pruszkowa lub bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Pruszkowie, a w szczególności na dyżurach Członków Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. Zapraszam do wzięcia udziału!

 21. Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże.

22 lutego, Święto katedry św. Piotra, Apostoła

Święto katedry św. Piotra Apostoła ma bardzo długą tradycję.

Wywodzi się z III w., a od IV w. nosi swoją obecną nazwę. Od samego początku było ono obchodzone niezależnie od celebrowania rocznicy męczeństwa Apostoła (29 czerwca). Ma ono podkreślać fakt, że to św. Piotr otrzymał od Jezusa najwyższą władzę w Kościele i został wybrany na pasterza Chrystusowej owczarni.

To właśnie do niego Jezus powiedział: „Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16, 18-19). Potem rzekł mu także: „Paś owce moje” (J 21, 15-17). Po wniebowstąpieniu Pana Jezusa św. Piotr sprawował najwyższą władzę w Kościele do swojej męczeńskiej śmierci (ok. 64r.).

Swoją stolicę założył wpierw w Antiochii (Ga 2, 11-14), a dopiero potem, gdy osiadł na stałe w Rzymie przeniósł ją do tego miasta. Fakt ten miał wpływ także na kalendarz liturgiczny — do 1969r. Kościół łaciński obchodził dwa święta związane ze Stolicą Piotrową: Katedry św. Piotra w Rzymie (18 stycznia) i Katedry św. Piotra w Antiochii (22 lutego).

Należy jednak zauważyć, że słowo katedra odnosi się tutaj nie do kościoła jako budowli, ale do tronu biskupiego, na którym zasiadał Apostoł, kiedy przewodniczył zebraniom wiernych.

Od czasu męczeńskiej śmierci św. Piotra Kościół nieprzerwanie wybiera jego następców. Obecnie jest nim papież Franciszek. Sukcesja ta nigdy nie została przerwana. Dzięki temu autorytet Następcy św. Piotra wynikający ze szczególnego posłannictwa Apostoła pozostaje niepodważalny.